descriptionПро раду supervisor_accountЧлени ради calendar_todayЗаходи createЗвернення assignmentДокументи new_releasesНовини photo_size_select_actualФото perm_contact_calendarКонтакти

Серге Машевські

Єпископ Німецької євангелічно-лютеранської церкви України

Німецька євангелічно-лютеранська церква України

В ХVІ сторіччі на території сучасної України були засновані перші евангелічно-лютеранські громади. Учасниками нових громад були як переселенці з Західної Європи, так й нерідко, місцеві  жителі.

В 1811 р. українські лютерани шведської та німецької традиції об’єдналися в єдину автокефальну Євангелічно-Лютеранську Церкву з установою кафедри Єпископа в м. Одесі. В цей термін була споруджена більшість місцевих та сільських храмів, засновані нові громади, відкриті учбові заклади, лікарні, заклади милосердя. Головними центрами розвитку лютеранства становлять регіони Причорномор’я, Криму, Бессарабії, Галичини та Придніпров’я.

В 1832 р.  більша частина Євангелічно-Лютеранських приходів як окремі церковні округи увійшли до складу ЄЛЦ Російської Імперії. Деякі громади за територіальними ознаками стали частиною Румунської та Австро-Угорської Євангелічно-Лютеранської Церкви.

За переписом 1913 року кількість євангелічно-лютеранських віруючих  в Україні становила приблизно 1 млн 100 тис. осіб.

В 1918 р. Євангелічно-Лютеранська Церква в Україні стає автокефальною. Статус головного Кафедрального Собору та резиденції Єпископа отримав церковний храмовий комплекс Св. Павла в Одесі (на даний момент – архітектурна пам’ятка державного значення).

До 1938 року, внаслідок злочинних антицерковних дій комуністичного режиму і сталінського терору, більшість громад було закрито, храми націоналізовані, церковне начиння експропрійовано, духовенство репресовано, більшість священнослужителів розстріляно. У 1941 році все євангелічно-лютеранський населення України було депортовано до Сибіру та Казахстану. Деякі громади на Заході уникли такої долі, але після укладення пакту Молотова-Ріббентропа, їх чекало повторення долі єдиновірців.

Але в деяких місцях віруючі, дивом уникли репресій і депортації, підпільно збиралися для проведення молитов і читання Біблії.

У 1988 році в Радянському Союзі під керівництвом Єпископа Кальніньша починає свою діяльність Німецька Євангелічно-Лютеранська Церква СРСР. В Україні Євангелічно-Лютеранська Церква, як правонаступниця ЄЛЦ Російської імперії, була відроджена на Синоді 1992 року, в якому взяли участь громади Одеси, Дніпропетровська, Києва і Львова.

На даний момент НЄЛЦУ є автокефальною незалежною Церквою з синодально-єпископальною формою правління. Духовний і адміністративний центр знаходиться в Одесі, де розташований Кафедральний Собор і Канцелярія Єпископа. На сьогоднішній день Церква складається з семи регіональних деканатів, які об'єднують громади по всій території України.

НЄЛЦУ сповідує Святе Письмо Старого і Нового Завітів як єдине джерело і непогрішиму норму церковного вчення і діяння, вважаючи Апостольський, Нікео-Константинопольський і Афанасьевский Символи ранньої Церкви, а також Аугсбургское сповідання і Малий Катехізис М. Лютера істинним і чистим тлумаченням Слова Божого і традиції Церкви.

Контакти

Канцелярія НЄЛЦУ: 65023, м. Одеса, вул. Новосельського 68

Телефон: (+38 048) 777 32 61, факс: 777 36 29

Е-пошта: office@delku.com.ua   

Вебсайт: delku.com.ua